Habár az ergonómusok igyekeznek felkutatni a legjobb illeszkedést, a cipő gyártók nem határozzák meg a tökéletes illeszkedést a lábra, azt a vásárló próbálja ki, amikor cipőt vesz.
Az illeszkedés tapasztalata sok faktor függvénye. Hogy milyen napszak van, milyen aktivitást végzünk, a viselő egészségi állapota, stb. Így egy cipő, amit valamikor, a nap valamely szakában vásároltunk, máskor lehet, hogy kényelmetlen.
A legtöbb méretbeli probléma a cipő szélességével kapcsolatos, miközben a cipőméreteket a hosszúság határozza meg. A fájdalom és kényelmetlenség a lábközépcsontok tájékán szinte mindig a túl keskeny cipő eredménye.
Amit tudunk:
A cipőket általában a sarkunk külső részén viseljük, a papucsokat pedig a sarok belső részén. A cipő gyártók ezt a tényt „orvosi” szintre igyekeznek emelni, és a „tartásról” és „rögzítésről” beszélnek, arról nem, hogy a cipők maguk is okozhatják a tüneteket. Ez a tartás pedig az alapvető dolog a cipő illeszkedési méretében.
Egy másik fontos tény, hogy a cipőket be kell törni, mire elérjük a viselésüknek minden kényelmetlenség nélküliségét. Ekkor a cipő tökéletlenségei is szerepet játszanak. A betörés által a cipő felsőrésze igazodik a lábhoz. A betörés által azt várjuk, hogy a cipő ráolvadjon a lábra. Minden ellenállása az anyagnak kényelmetlenséget és fájdalmat okoz. De mi okozza ezt a rosszul illeszkedést?
Egy cipőt a hosszanti görbülete határoz meg: „egyenes” vagy „ívelt”. Bizonyos cipőkön a középső vonal relatíve egyenes, olyannyira, hogy néha nehéz megmondani, melyik a jobb és melyik a bal cipő. Más cipőkön, melyek íveltek, van egy belső hajlat a láb középső része felé. A hajlat a cipő formájában kiszélesedéshez vezet. A 19. században nagyobb eltérés volt a bal és jobb cipők között is. Ma egyformán kb. 6-7 fokos a kiszélesedés szöge. Meyer (1860) írásai inspirálták az ívelt cipőket, aki szerint a láb problémáit az egyenes cipők okozzák, hiszen a láb maga ívelt. A súlyosbodó láb problémákat pedig a rosszul kiválasztott kiszélesedés okozza.
A megfelelő cipő két részben nagyon fontos: a lábujjaknál és a lábközépcsontoknál, a nagy cipő gyártók erre koncentrálnak, és különböző standardokat alakítottak ki a kiszélesedésben.
A nem jól illő kiszélesedés az elsődleges oka a kényelmetlenségnek a lábközépcsontoknál és az első számú oka a bütyöknek. Az ábra 2b és 2c mutatja a példákat a lábfej középső és szélső deformációjára egy nem illő kiszélesedésű cipőben. Az ábra 2a mutatja a lábat egy papucsban. A papucsban a pánt diktál, és az igazítja el a lábat a papucsban úgy, hogy az erők a láb középső részére hatnak. Egy cipőben pont az ellenkezője történik. A láb nem mozog olyan szabadon, mivel a cipő fedi azt. A láb le van fogva, a sarok területére a cipősarok visszahat. A cipő vagy a láb csak a lábfej környékén tud deformálódni, mivel ott nagyobb a flexibilitás. A nem jól illeszkedő cipő eleje, a kiszélesedés minden esetben fájdalomhoz vezet a lábközépcsontok tájékán, hacsak nem szélesebb a cipő, mint a lábfejünk, még akkor is, ha a méretszám meglepetést okoz.
A cipő méretét a sarok legtávolabbi pontja és a leghosszabb lábujj vége közti távolság adja. A cipő görbülete vagy a kiszélesedés befolyásolhatja ezeknek a pontoknak az elhelyezkedését. (Ábra 1.) Nagyobb görbület rövidebb távolságot ad a két pontnak, kisebb cipőmérettel, ami az első számú kritérium, amikor a cipőt levesszük a polcról. Ha a cipő görbülete nem tökéletesen illeszkedik a lábujjakhoz, az a láb deformációjához vezet. Különböző gyártók különböző méreteinél különböző görbületet találhatunk.
A lábunk 2 dimenziós körvonalát hasonlítsuk össze a cipő 2d körvonalával, mivel a magasság pl. a fűzőkkel befolyásolható. (Ábra 3. – egy nem jól illeszkedő cipő.)
És két tipp női magazinokból:
1. Vásárolj a nap végén!
A kezed és a lábfejed megdagad a nap folyamán, ezért a reggel vásárolt cipő később igen nagy fájdalmat okozhat. Ahhoz, hogy a valódi méretedben vegyél lábbelit, a nap második felében indulj a boltok felé, hiszen már jobban fogod érezni, mi az, ami valóban kényelmes.
2. A „sztárok” egy számmal nagyobb cipőt vesznek fel, ha sokat állnak, gyalogolnak, így megóvják lábukat a sérülésektől. Meggondolandó: talán a cipőmmel deformálom a lábamat? Ha egyik cipőm se kényelmes hosszabb viselésnél, váltanom kéne egy számmal nagyobbra?
Meglehet.
Irodalomjegyzék:
(1) Ravindra S. Goonetillekc, Ameersing Luximon és Kwok L. Tsui, The Quality of Footwear Fit: What we know, don’t know and should know, Department of Industrial Engineering and Engineering Management Hong Kong University of Science and Technology
(2) http://www.life.hu/trend/20130905-8-szabaly-cipovasarlashoz-amit-minden-nonek-tudnia-kell.html
(3) http://dundiangyal.cafeblog.hu/2017/02/27/miert-hordanak-a-sztarok-egy-szammal-nagyobb-tusarkut/
A képek forrása: Ravindra S. Goonetillekc, Ameersing Luximon és Kwok L. Tsui, The Quality of Footwear Fit: What we know, don’t know and should know, Department of Industrial Engineering and Engineering Management Hong Kong University of Science and Technology
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése