A Mikus Sándor szobrász műve, a Sztálin-szobor az akkor Sztálin térnek nevezett mai Ötvenhatosok terén állt. A tér kialakítása során lebontott Regnum Marianum templom helyén állt a szobor. 15 m magas márvány burkolatú talapzata volt, melynek funkciója a kommunista ünnepeken (április 4-én, május 1-én) a felvonulást megtekintő párt- és állami vezetők dísztribünje volt. A Sztálin-szobor maga 16 m magas volt. Az öntéséhez 4-5 Habsburg uralkodó szobrát olvasztották be.
Az 1956-os forradalom idején fél évvel vagyunk a XX. kongresszustól, a Sztálin rémtetteiről szóló Hruscsov-beszéd után, a magyarországi vezetők azonban egyértelmű moszkvai utasításra vártak a szobor lebontásának ügyében. A társadalom egyre sürgette a gyűlölt kolosszus eltávolítását; az egyetemisták okt. 22-i követelései között szerepelt a szobor ügye is: „Követeljük, hogy a Sztálin-szobrot, a sztálinista zsarnokság és politikai elnyomás jelképét távolítsák el, és helyére emeljenek emlékművet 1848–49 szabadságharcosainak.” Mivel az idézet követelésként jelenik meg, egyértelmű, hogy akkor nem gondoltak a szobor erőszakos eltávolítására.
Valószínűleg kevesen tudtak a szoborledöntés előkészületeiről. Néhány elszánt fiatalember hajthatta végre, és a téren összegyűlt tömeg segédkezett nekik. A ledöntés után még sokáig látható volt a szobor megmaradt csonkja, Sztálin csizmája.
A sztálini személyi kultusszal szembefordult Hruscsov az enyhülés politikáját hirdette meg a keleti blokkban, azonban ez nem akadályozta meg abban, hogy utasítást adjon az 1956-os magyar forradalom véres leverésére.
Az 1993-ban megnyílt budapesti Memento Parkban, a diktatúra Budapest utcáiról eltávolított köztéri szobrai számára épített múzeumban, 2006-ban, a forradalom évfordulóján adták át a Sztálin dísztribünt, mely Sztálin városligeti csizmáinak stilizált másolata. „A kiállítás középpontjában a diktatúrát és a diktatúra bukását egyidejűleg jelképező, monumentális és megdöbbentő Sztálin-csizma áll; az elfojthatatlan szabadságvágy mítoszának világszerte ismert és elismert jelképe.”
Irodalom:
(1) http://beszelo.c3.hu/cikkek/sztalin-ter-oktober-23
(2) http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1956_februar_25_hruscsov_beszede_az_szkp_20_kongresszusan/
(3) https://mult-kor.hu/amikor-szoborparkba-szamuztek-budapest-utcairol-a-kommunizmust-20160914
(4) http://epiteszforum.hu/sztalin-csizmaja-kiallitas-a-memento-parkban
A képek forrásai:
http://blogs.bl.uk/european/2015/10/hungary-1956-revolution-refugees-reprisal.html
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Szt%C3%A1lin_szobor_Budapest_1956.jpg
http://www.manvsglobe.com/memento-park-budapest/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Memento_Park#/media/File:Szt%C3%A1lincsizma2.jpg
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése